Jaki piasek jest najlepszy do tynkowania?
Tynk wykonuje się z zaprawy lub gipsu, z których powstaje warstwa pokrywająca ściany budynku, a często także sufity czy kolumny. Tynkowanie ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie elementów zewnętrznych przed działaniem czynników atmosferycznych, zanieczyszczeniami i nadaniem estetycznego wyglądu.
Wykonywane jest także w przypadku elementów wewnętrznych — zarówno w celach ochronnych, jak i dla nadania walorów wizualnych.
Tradycyjne tynki wykonuje się z zastosowaniem piasku. Czytając dalszą część naszego artykułu, dowiesz się, jaki piasek może być wykorzystany w tym przypadku.
Specyfika piasku do tynków
Piasek do zapraw tynkarskich występuje w dwóch podstawowych odmianach:
- piasek o ziarnach o średnicy do 1 mm,
- piasek o ziarnach o średnicy do 2 mm.
W naszej ofercie znajduje się piasek budowlany sortowany gatunku I, płukany i siany, którego ziarna osiągają średnicę 0,1 – 0,6 mm. Jest to najdrobniejsza frakcja kruszywa drobnoziarnistego w naszej kopalni piasku, która najlepiej nadaje się do produkcji tynków wykonywanych maszynowo.
Oprócz tego dostępny jest także piasek budowlany o ziarnach o średnicy 0,6 – 2,0 mm, który wykorzystywany jest przede wszystkim do zapraw, a także betonu, mas bitumicznych, chudego betonu itp.
Piasek do tynków gatunku pierwszego znacznie mniejszą ilość pyłów i zanieczyszczeń niż piasek gatunku drugiego. Ilość zanieczyszczeń ma bezpośredni wpływ na jakość zaprawy.
Uziarnienie piasku w warstwach tynku
Tradycyjne metody tynkowania polegają na nakładaniu zwykle trzech warstw tynku. W każdej z tych warstw zaleca się zastosowanie piasku o nieco innym uziarnieniu:
- pierwsza warstwa tynku, czyli obrzutka, powinna być wykonana z zastosowaniem piasku o ziarnach o średnicy 2 do 1 mm,
- przy drugiej warstwie tynku (narzut) zaleca się użycie piasku o ziarnach charakteryzujących się średnicą od 1 do 0,5 mm,
- w przypadku trzeciej warstwy, czyli gładzi, konieczne jest zastosowanie najdrobniejszego piasku, a więc o średnicy od 0,25-0,5.
Jeśli jednak twoim zamiarem jest celowe uzyskanie chropowatej powierzchni, do zaprawy powinieneś dodać kruszywo o nieco większych ziarnach, które — w zależności od oczekiwanego efektu — osiągają nawet do 4 mm. Jest to nie tylko gruby piasek, ale i drobny żwir.