Czym charakteryzuje się piasek kwarcowy?
Czym jest piasek kwarcowy? Jest to najpowszechniej występująca w naturze skała osadowa. Nie ma ona jednolitej postaci, lecz składa się z luźnych ziaren. Ich charakterystyczną cechą jest to, że nie istnieje między nimi żadne spoiwo. Piasek kwarcowy występuje zarówno pod powierzchnią ziemi, jako składnik gleby, jak i na powierzchni, zazwyczaj nad zbiornikami wodnymi. Duże skupiska piasku nad morzami czy jeziorami tworzą różne formy, na przykład wydmy.
Jeśli chodzi o pochodzenie piasku, to bierze się on po prostu stąd, że w trakcie trwających miliardy lat procesów skały ulegają kruszeniu. Dzieje się to pod wpływem temperatury, wiatru i wody. Piasek kwarcowy to nie jedyny typ piasku, jaki występuje w naturze. Oprócz niego istnieją także piaski wulkaniczne i węglanowe. Jednak to właśnie piasek kwarcowy jest najpowszechniej występującą skałą tego rodzaju.
Specyfika piasku kwarcowego
Do charakterystycznych cech piasku kwarcowego zalicza się to, że wykazuje on niezwykłą odporność na działanie związków chemicznych, a także na uszkodzenia mechaniczne. Jednak z drugiej strony po poddaniu go działaniu wysokiej temperatury ulega on topnieniu. Z tego względu piasek kwarcowy znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Używa się go przede wszystkim do produkcji szkła. Z tego co prawda kruchego, ale za to twardego i przejrzystego materiału wykonuje się zaś różnego rodzaju towary – szyby, szklanki czy nawet biżuterię.
Takie wykorzystanie nie jest jednak jedynym, do jakiego można użyć piasku kwarcowego. Skałę tą stosuje się także w budownictwie, na przykład do produkcji tynków, betonu i zapraw murarskich. Kolejną dziedziną, która korzysta na zastosowaniu piasku, jest drogownictwo. Piasek kwarcowy wykorzystuje się bowiem do budowy dróg. Jest on także składnikiem podłoży pod boiska czy posadzki.
Podsumowując, należałoby powiedzieć, że do tak wielu celów używamy rozdrobnionej skały, która miliardy lat temu była górą. Piasek kwarcowy jest jednym z tych surowców naturalnych, którego pochodzenia powinniśmy być świadomi, aby doceniać zarówno bogactwo natury, jak i możliwości człowieka.