Jakie właściwości ma piasek kwarcowy?
Piasek to niesamowity, naturalny surowiec występujący powszechnie na całym globie ziemskim. Co ciekawe, mimo tak pozornej powszechności, jest także jednym z najcenniejszych i najbardziej potrzebnych zasobów naturalnych. Wynika to z faktu, że jest on wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, a w niektórych – między innymi w budownictwie – jest wręcz niezbędny. Warto wspomnieć, że tak naprawdę możemy korzystać z wielu rodzajów piasku, a każdy z nich ma nieco odmienne właściwości, dzięki czemu będzie miał różne zastosowanie. Jednak najbardziej znanym rodzajem piasku jest piasek kwarcowy, który występuje najczęściej, a w Polsce jest go naprawdę dużo. Czym się on charakteryzuje? Do czego jest stosowany? I jakie posiada właściwości? Dokładnie na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule!
Czym w ogóle jest piasek i jakie jego rodzaje znamy?
Każdy z nas wie czym jest piasek – przynajmniej wzrokowo, czyli wiemy jak ten surowiec wygląda i raczej bez problemu go rozpoznamy. Ale czym jest on tak naprawdę? Otóż najprościej mówiąc, piasek jest luźną skałą osadową, która składa się z niezwiązanych ze sobą żadnym spoiwem ziaren mineralnych, w największej mierze kwarcu. Ciekawe są właśnie te pojedyncze ziarenka. Najczęściej (mówiąc o piasku kwarcowym) ich wielkość wynosi od 0,05 mm do 2 mm, a w jednym centymetrze sześciennym mieści się około 2,62 g piasku. Innymi słowy, to, co kiedyś było górami, na skutek wiatru, wody i zmian pogodowych zaczęło się kruszyć na coraz mniejsze kawałki. W końcu na skutek różnorakich ruchów stawało się coraz mniejsze, aż z biegiem czasu stało się właśnie takimi drobinkami piasku, o których dziś mówimy.
Zatem ówczesna góra obecnie tworzy razem z innymi składnikami to, co nazywamy glebą. Jednak tu zatacza się koło, bowiem pod wpływem różnych procesów piasek taki może przejść w skałę osadową, nazywaną piaskowcem, a w przypadku piasków kwarcowych - w kamień zwany kwarcytem. Chyba że zostanie on zebrany i wykorzystany do innego celu.
Biorąc pod uwagę skład mineralny piasku, a szczególnie minerały w nim dominujące, wyróżnić możemy różne rodzaje piasku. Jednym z nich jest wspomniany wcześniej piasek kwarcowy, ale rozróżniamy także piaski wapienne lub węglanowe, polimineralne czy wulkaniczne.
Właściwości i wykorzystanie piasku kwarcowego
Wspomnieliśmy, że piasek kwarcowy jest najbardziej powszechnym rodzajem piasku. Występuje w wielu miejscach na świecie, a dzięki temu jest też najczęściej wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się go w budownictwie jako dodatek do bruku, zapraw epoksydowych czy klejów budowlanych. Wykorzystywany jest także jako wypełniacz do mas fugowych, farb, a przy tym używany jest przy tworzeniu antykorozyjnych i żywicznych posadzek. Piasek kwarcowy stosowany jest także w różnych specjalistycznych pracach inżynierskich, ale służy również do zasypywania przewodów gazowych, wodnych, telefonicznych czy elektrycznych. Ale to niejedyne jego zastosowanie. Właśnie tego piasku używa się do procesu piaskowania, filtrowania, a nawet wytwarza się z niego szkło. Poza tym używany jest w ogrodnictwie jako dodatek do ziemi oraz jako różnego rodzaju materiał dekoracyjny.
Jednak wszystkie sposoby wykorzystania piasku kwarcowego wynikają nie wyłącznie z jego powszechnej dostępności, ale raczej z wyjątkowych właściwości i cech charakterystycznych tego surowca. O czym dokładnie mówimy? Przede wszystkim należy wspomnieć o wyjątkowej właściwości piasku kwarcowego, czyli jego twardości. To dzięki niej pojedyncze ziarenka tego piasku są bardzo wytrzymałe i mogą zostać wykorzystane w różnych rodzajach prac budowlanych. Inną cechą piasku kwarcowego jest to, że zmniejsza on lepkość i obniża temperaturę topnienia, zatem jest wykorzystywany w wydobywaniu rud żelaza. No i jeszcze jedna ważna rzecz – piasek taki charakteryzuje się dużą stabilnością chemiczną, co przekłada się na jego zastosowanie właśnie w wielu produktach z branży chemicznej.