Czym jest piasek płukany?
Piasek to bez wątpienia jeden z najważniejszych i najczęściej używanych materiałów budowlanych. Nie ma właściwie budowy, aby na jej terenie nie dało się zauważyć zmagazynowanego piasku. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z faktu, że piasek używany jest do bardzo wielu rodzajów pracy, a część z nich jest właściwie niewykonalna bez dodatku tych maleńkich drobinek, które często kojarzą nam się z wakacjami i morzem, czyli plażą. Tymczasem piasek wydobywa się w specjalny sposób, który zresztą ma wpływ na to, jaki rodzaj piasku uzyskamy i do czego konkretnie będzie się on w związku z tym najlepiej nadawał. Innymi słowy, piasek może być różny, dlatego został podzielony na konkretne rodzaje. Dzisiaj chcemy przyjrzeć się jednemu z nich, czyli piaskowi płukanemu. Czym on właściwie jest? Czemu zawdzięcza swoją nazwę? I do jakich rzeczy najczęściej jest stosowany? Właśnie na te pytania postaramy się dopowiedzieć w dzisiejszym artykule.
Skąd się bierze piasek?
Zacznijmy może jednak od wyjaśnienia czy też przypomnienia tego, czym w ogóle jest piasek. Otóż, technicznie rzecz biorąc, piasek jest niczym innym jak rodzajem skały. Precyzyjniej mówiąc, jest to skała osadowa, ale luźna, czyli niezwiązana żadnym spoiwem. Głównym składnikiem - a dokładniej minerałem - budującym piasek jest kwarc, składający się przede wszystkim z dwutlenku krzemu. Ciekawe jest to, że razem z innymi składnikami piasek jest jednym z głównych składników gleby.
Ziarenka piasku, czyli to, co nas interesuje najbardziej, są bardzo małe. Ich wielkość oscyluje w granicy 0,05 mm do 2 mm, a gęstość ziaren piasku kwarcowego to około 2,62 g/cm sześcienny. Samo powstanie piasku jest rezultatem złożonych i długotrwałych procesów. Wszystko tak naprawdę zaczyna się od lawy wulkanicznej. Po wydostaniu się na powierzchnię ziemi magma zamienia się w lawę, a po zastygnięciu - w skałę wulkaniczną. Takie skały magmowe pod wpływem procesów erozji spowodowanych przez wiatr, wodę, słońce czy siłę grawitacji, rozdrabniają się. Proces ten, ze względu na różne czynniki, może trwać od setek lat aż do nawet setek milionów lat. Właśnie po tym czasie może dojść do powstania drobnego piasku, który znajdujemy między innymi na plażach czy w złożach ziemnych.
Piasek budowlany — czym jest?
Idąc dalej, piasek płukany jest jednym z rodzajów piasku budowlanego. Zatem przybliżmy trochę jego rolę i użyteczność. Piasek budowlany to nic innego jak materiał stosowany w różnego rodzaju pracach budowlanych i to właśnie on potrzebny na każdej budowie, gdyż wykorzystywany jest jako składnik między innymi do produkcji betonu. To właśnie rodzaj piasku - podobnie jak w przypadku cementu – ma znaczący wpływ na trwałość i wytrzymałość betonu. Ale jest on także składnikiem zapraw murarskich czy tynkarskich i wielu innych rzeczy, takich jak wyrównywaniu terenu, obsypywanie fundamentów, a także stabilizacja kostki brukowej. Jednak sam piasek budowlany także ma różne rodzaje, różniące się od siebie wielkością ziaren, a nawet ich strukturą. Piasek ten dzieli się na piasek płukany, piasek kwarcowy oraz pospółkę piaskowo-żwirową, a każdy z tych rodzajów piasku przeznaczony jest do innego typu prac budowlanych – od bardzo precyzyjnych po takie, gdzie piasek wykorzystywany jest jako rodzaj podłoża. Gdzie w tym wszystkim znajduje się miejsce na piasek płukany?
Piasek płukany — charakterystyka
Przejdźmy teraz do naszego głównego bohatera, czyli do piasku płukanego. Wiemy już, że jest on jednym z rodzajów piasku budowlanego. Czym jednak się charakteryzuje piasek płukany i czemu zawdzięcza swoją nazwę? Piasek płukany uzyskuje się w procesie płukania, a dokładniej wydobywany jest on prosto ze złoża właśnie w wyniku wypłukiwania. Główną cechą tego rodzaju piasku jest wysoka zawartość krzemionki, która sprawia, że jest on piaskiem o wysokiej jakości i używa się go do produkcji betonów, galanterii betonowej, zapraw murarskich, a także różnego rodzaju wylewek. Zatem cechy piasku płukanego powodują, że to on jest najczęściej używanym i spotykanym rodzajem piasku, który to możemy spotkać właściwie na całym świecie.