Jak wygląda proces suszenia piasku?
W przypadku wielu inwestycji budowlanych jednym z podstawowych materiałów budowlanych jest piasek. Niezwykle istotne jest, aby zakupiony kruszec był nie tylko wolny od zanieczyszczeń, odpowiedniej frakcji, ale przede wszystkim właściwym poziomie wilgotności.
Jaki piasek może być użyty na placach budów?
Świeżo wydobywany piasek jest na tyle mokry, że nie ma możliwości uzyskać z niego bardzo drobnych frakcji używanych do np. mieszanek piasku tynkarskiego, zapraw murarskich, zapraw klejowych, arb, fug, czy też ścierniw. Piasek o granulacji 0,2 - 0,5 mm powinien być pozyskiwany po odpowiednim wysuszeniu urobku w specjalistycznych suszarniach.
W kopalni obróbka pisaku polega jednocześnie na płukaniu dzieleniu na poszczególne frakcje i oczyszczanie poszczególnych rodzajów kruszywa, żeby finalnie otrzymać wyrób najwyższej jakości. Dzięki temu powstające budowle czy też prowadzone prace piaskowania, uzdatniania wody przebiegają bez zastrzeżeń, gwarantując maksymalne doczyszczenie powierzchni i dużą wytrzymałość konstrukcji.
Jak przebiega proces suszenia piasku?
Suszenie piasku powinno rozpocząć się od wypłukania z urobku wszelkich zanieczyszczeń i pozostałości po procesach wydobywczych. Dopiero wtedy dana partia piasku dzielona jest na poszczególne frakcje i poddawana jest suszeniu. Przepuszczanie kolejnych wsadów przez separator pozwala uzyskać czysty piach suszony o konkretnej granulacji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń i linii produkcyjnych można docelowo otrzymać praktycznie czysty krzem, który następnie przeznaczony jest do konkretnych prac w przemyśle. W ten sposób mając piasek o zawartości kwarcu powyżej 97% można uzyskać frakcje od 0,1-0,5 mm po 0,8-2 mm. Suszarnie piasku to proces, który pozwala stworzyć bazę do produkcji zapraw murarskich, szkła, betonu, materiałów ogniotrwałych. Piasek suszony jest jednym z najbardziej pożądanych materiałów mający zastosowanie zarówno na budowie, jak i w różnych gałęziach przemysłu.