Jak przygotować nawierzchnię pod kostkę brukową?
Kostka brukowa wymaga przygotowania podłoża, zanim zostanie ułożona przed domem i w ogrodzie. Firma brukarska zaczyna prace od wykonania pomiarów. Jeśli pominęłaby przykładowo drenaż, w czasie deszczowych dni spod kostki brukowej zaczęłaby wydostawać się woda, a materiał mógłby się zapadać i wypiętrzać.
Jak przygotować nawierzchnię pod kostkę brukową?
Firma brukarska prace rozpoczyna pomiarów terenu, na którym ma zostać położona. Podstawą dla kostki brukowej jest podbudowa, ponieważ od niej zależy trwałość kostki brukowej. Do prac firma brukarska potrzebuje sprzętu oraz materiałów. Wykonywane są wykopy, które mają na celu usunięcie humusu. Realizowany jest drenaż, a następnie na przygotowany grunt, wykładana zostaje geowłóknina. W kolejnym etapie układany zostaje tłuczeń, który brukarze ubijają zagęszczarką, zapobiegając nierównościom. Kolejno wysypywany jest piasek, dostarczany przez Zakład Produkcji Nawozów Organicznych i Wydobycia Piasku „ZWP MOSTY” Sp. z o.o. Całość ponownie jest zagęszczana. Kiedy podłoże jest odpowiednio przygotowane, układana jest kostka brukowa.
Dlaczego ważny jest drenaż?
Drenaż jest metodą na odwodnienie gruntu, wykopu oraz budynku. Niezbędny jest również przy wykonywaniu fundamentów, murów, izolacji, gdyż chroni budynek przed podtapianiem. Woda może wyrządzić wiele szkód. Firma budowlana metodę odwodnienia uzależnia od samego gruntu oraz poziomu wód gruntowych, oraz terenu, jaki ma być pokryty kostką. Odpowiednie przygotowane nawierzchni gwarantuje, że materiał będzie trwały i z czasem nie będzie się zapadał i wypiętrzał. Niewłaściwe przygotowanie podbudowy sprawia, że powstają koleiny i nierówności. Dlatego prace należy powierzyć firmie z doświadczeniem, bo tylko wtedy mamy pewność, że nie będziemy musieli obserwować, jak niszczeje nasza kostka brukowa. Sprawdźmy, w jaki sposób przeprowadza drenaż oraz jakim sprzętem dysponuje, a unikniemy strat w przyszłości.