Z czego położyć warstwę pod płyty chodnikowe?
Stabilność podłoża to gwarancja jego odpowiedniego wykonania, które będzie służyło przez długie lata. Z czego należy wykonać warstwę pod płyty chodnikowe i w jaki sposób?
Przekrój warstwy podłoża pod płytę betonową
Każdego rodzaju inwestycja wiąże się z odpowiednim projektem oraz realizacją. Pewne prace są dokładnie opisane w ten sposób, żeby całość zawsze była stabilna. Odpowiednia nawierzchnia to taka, która odpowiada potrzebom danego miejsca, zawsze zapewniając właściwą stabilność i nośność. Kluczowe jest realizowanie podłoża tak, aby woda opadowa była właściwie odprowadzana grawitacyjnie. Istotna jest izolacja ściany, z którą inwestycja się styka oraz obramowanie nawierzchni. Sedno stanowi jednak podbudowa, na którą składa się geowłóknina, dolna podbudowa, warstwa górna podbudowy i podsypka, a w niej np. piasek z cementem. Na zamówienie przedsiębiorstwo Z.W.P. Mosty dostarczy suchy surowiec we wskazane miejsce.
Wykonanie podłoża
Po zrealizowaniu prac ziemnych polegających na wybraniu humusu, czyli warstwy gleby, usypuje się kolejne warstwy podbudowy dla przyszłej nawierzchni. Jeśli jednak warstwę macierzystą stanowi gleba gliniasta konieczne jest przeprowadzenie drenażu, który pozwoli odprowadzić wodę opadową. Gdy jednak mówimy o zwykłej glebie, wówczas wystarczy przejść do realizacji (pamiętając o tym, aby utrzymać grawitacyjny spadek wody). Najpierw układa się warstwę geowłókniny. Następnie konieczne jest rozsypanie tzw. warstwy dolnej podbudowy, na którą składa się mieszanina żwiru z piaskiem, żwir, grys lub tłuczeń. Całość jest zagęszczana. Następnie usypuje się górną warstwę podbudowy ze żwiru mniejszego samego lub z piaskiem i ponownie zagęszcza. Na wszystko idzie podsypka z piasku lub piasku z cementem, którą znów traktuje się zagęszczarką oraz płyta betonowa. Dobrze jest od razu zaopatrzyć się w większą ilość surowca o odpowiedniej jakości, od której wiele zależy, aby nie było przestojów na placu budowy.