Jakie są zasady transportu kruszyw?
Przemysł budowlany jest jedną z ważniejszych i prężniejszych gałęzi każdej gospodarki. Jego istotny element stanowią kruszywa budowlane – materiały o różnych gabarytach i właściwościach, wykorzystywane przy każdej budowie. Służą między innymi do produkcji zapraw i betonów oraz jako podkład pod nawierzchnie drogowe, będąc podsypką przy budowie dróg i torowisk. Największym wyzwaniem jest ich bezpieczny transport na teren budowy. W jaki sposób powinien on przebiegać?
Transport kruszyw budowlanych a przepisy prawne
Transport kruszyw, które są niezbędne podczas wykonywania prac budowlanych, wymaga przestrzegania wielu zasad. Są one regulowane aktem prawnym – ustawą Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku. Zgodnie z zawartymi w niej zapisami, ładunki sypkie muszą być przewożone wyłącznie w szczelnej skrzyni ładunkowej. Ponadto skrzynia powinna być zabezpieczona przy użyciu odpowiednich zasłon, które uniemożliwiają wysypywanie się przewożonego ładunku na drogę. Osie pojazdu służącego do przewozu kruszyw budowlanych nie mogą być nadmiernie obciążone – można go załadować jedynie do jego maksymalnej granicy całkowitej masy.
Dodatkowe zasady bezpieczeństwa
Kruszywa budowlane to materiały o charakterze luźnym i sypkich, co powoduje, że ich przewożenie bywa kłopotliwe. Nieodpowiednio zabezpieczone kruszywo może wysypywać się poza skrzynię ładunkową, a rozsypujące się kruszywo ogranicza widoczność i negatywnie wpływa na przyczepność kół do nawierzchni. Dlatego warto zadbać o dodatkowe środki bezpieczeństwa. Aby kruszywa były bezpiecznie transportowane, należy je równomiernie rozłożyć w przestrzeni ładunkowej samochodu, dzięki czemu ciężar będzie się optymalnie rozkładał. Należy także zadbać o zatrudnienie kierowcy, który posiada odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. Taka osoba powinna odznaczać się odpowiedzialnością oraz umiejętnością szybkiego reagowania na różnego rodzaju sytuacje występujące na drodze.